Apteczka dla żołnierzy z Ukrainy – co powinna zawierać

Wybuch wojny na Ukrainie poruszył wiele osób. Polacy zaangażowali się bardzo we wsparcie dla uchodźców przybywających do naszego kraju oraz pomoc humanitarną dla osób, które zostały w swoich domach. Szczególnie ważne jest zadbanie o żołnierzy, narażających swoje życia broniąc ojczyzny. Grupy wolontariuszy i przedsiębiorstwa przygotowują dla nich sprzęt wojskowy oraz inne, niezbędne wyposażenie. Należą do niego w szczególności apteczki. Należy zauważyć, że w warunkach wojny pierwsza pomoc wygląda zupełnie inaczej, dlatego takie zestawy powinny zostać odpowiednio przygotowane. W naszym artykule radzimy, co powinno znaleźć się w apteczce przeznaczonej dla żołnierza.

Charakterystyka medycyny pola walki


W XXI wieku walka żołnierzy przebiega bardzo dynamicznie. Pod intensywnym ostrzałem możliwości działania są bardzo ograniczone ze względu na ryzyko narażania życia i zdrowia samego ratownika. Z tego powodu udzielenia pierwszej pomocy rannym musi być bardzo szybkie i sprawne. Absolutną podstawą jest zatamowanie krwotoków, co zwiększa szansę żołnierza na przeżycie. Dopiero po zakończeniu wymiany ognia z przeciwnikiem można przystąpić do resuscytacji i opatrywania ran, a także o transporcie do punktu medycznego. Dlatego, wybierając wyposażenie medyczne dla żołnierzy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na łatwość użycia i funkcjonalność kupowanych opatrunków.

Wyposażenie podstawowe


Podstawowe elementy zestawu medycznego dla żołnierza są zupełnie inne niż te w apteczkach cywilnych. Można do nich zaliczyć trzy podstawowe przedmioty, mające największe znaczenie dla ratowania ludzkiego życia:
– staza taktyczna – rodzaj opaski uciskowej, służącej do tamowania silnych krwotoków z kończyn;
– opatrunek hemostatyczny – specjalny bandaż, powodujący krzepnięcie krwi po wciśnięciu do rany postrzałowej;
– opatrunek indywidualny – szczelnie zapakowany bandaż połączony z gazą, często podwójną, pozwalający na opatrzenie kończyny z raną wlotową i wylotową.
Wymienione środki medyczne można zastosować bardzo szybko, nawet pod ostrzałem przeciwnika, w sposób szybki i bezpieczny, dlatego powinny koniecznie znaleźć się w wojskowej apteczce, szczególnie takiej do zamocowania bezpośrednio przy oporządzeniu taktycznym. Umożliwi to sprawny dostęp w sytuacji zagrożenia.

Wyposażenie dodatkowe


Po znalezieniu się w bezpiecznym miejscu żołnierze mogą przystąpić do opatrzenia mniej uciążliwych ran, nie stanowiących zagrożenie dla życia, a także tych, których opatrzenie nie było wcześniej możliwe. Na tę okoliczność w apteczce powinny znaleźć się następujące przedmioty:
– bandaże zwykłe i elastyczne;
– gazy jałowe;
– plastry i przylepce;
– rękawiczki lateksowe;
– nożyczki do przecinania ubrań;
– koc termiczny;
– maseczka do sztucznego oddychania;
– kompresy żelowe;
– podstawowe leki przeciwbólowe.
Do przygotowanych zestawów apteczkowych warto dorzucić kilka opakowań leków na popularne choroby, takie jak przeziębienie czy grypa jelitowa. Na wojnie brakuje nawet najbardziej podstawowych lekarstw, a najdrobniejsze niedomaganie może przerodzić się w poważną chorobę, która wyłączy człowieka na długo z walki, a w skrajnych wypadkach doprowadzi do śmierci. Równie przydatne są suplementy i elektrolity w tabletkach, a także środki uzdatniające wodę do picia.

Niektóre z wymienionych środków medycznych są obecnie bardzo trudne do zdobycia. Mimo wszystko nie zniechęcaj się! Pamiętaj, że każda, nawet najdrobniejsza pomoc i każda pojedyncza apteczka jest bardzo ważna i wszystko co uda ci się zgromadzić może uratować ludzkie życie.