Organizację terrorystyczne w Europie

Choć organizacje terrorystyczne często kojarzą nam się z Bliskim Wschodem, to pojawiają się one na terenie Europy. W XX wieku powstawało w Europie wiele organizacji terrorystycznych, które opierały swoje działania na terrorze i zastraszaniu, a nawet dokonywali morderstw polityków, sami mówiąc, że działają w imię dobra publicznego. 

Były to głównie organizacje separatystyczne, czyli takie, które chciały oderwać część terenu państwa dla siebie, lub zmienić ustrój polityczny w danym państwie. 

Poniżej znajduję się charakterystyka niektórych organizacji terrorystycznych, które działały we Francji, Włoszech, Irlandii, Niemczech oraz w Hiszpanii. 

Francja- Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki (FLNC)

Terrorystyczne organizacje separatystyczna założona w 1976 roku na Korsyce. W tym samym roku podłożyli i skutecznie zdetonowali 21 bomb, w wielu miastach na Korsyce. FLNC podkładali i zdetonowali bomby na lotniskach- w samolotach linii Air France, magazynach wina, jaki i również w placówkach publicznych- budynkach ministerstw finansów i sprawiedliwości, czy paryski ratusz, oraz setki innych aktów w latach 70 poprzedniego wieku. W samym tylko roku 1982 dokonali aż 99 skutecznych ataków. 

Front Narodowego Wyzwolenia Korsyki ma wiele połączeń mafijnych, z których czerpie korzyści majątkowe, są oni także odpowiedzialni za wiele wymuszeń pieniędzy, napadów rabunkowych. Domagają się kompletnego oddzielenia Korsyki od Francji, wyrzucenia Francuzów z Korsyki i dokonać konfiskaty majątku oraz przeprowadzenie reformy rolnej. 

W 2016 roku zapowiedzieli odwet na muzułmańskiej ludności za islamski atak terrorystyczny na Korsyce. 

Włochy- Czerwone Brygady

Powstała na fali strajków studenckich, w latach 60 XX wieku wykształcić się Czerwone Brygady. Była to organizacja terrorystyczna założona przez Renato Curcio i Margharitę Cagol, skrajnie lewicowych aktywistów z Mediolanu. Czerwone Brygady powstały na fali protestów po neofaszystowskich represji wobec działaczy lewicowych, lecz iskrą do działania była śmierć Pino Pinnelliego, po aresztowaniu, zginął, wiele osób myślało, że zginął on z rąk policjantów. 

Czerwone Brygady przeprowadzały ataki na funkcjonariuszach państwa i politykach. W roku 1978, 16 marca porwali i zabili dwukrotnego premiera Włoch Aldo Moro, a jego ciało pozostawili w centrum Rzymu. 

Ostatnia akcja Czerwonych Brygad miała się odbyć w 1981 roku, na amerykańskim generalne Jamesa L. Doziera, mieli oni porwać generała, lecz udaremniła im to włoska policja. 

Hiszpania- ETA- Baskonia i Wolność 

Utworzona w 1959 roku, a w 2017 roku złożyła broń i ładunki wybuchowe, po czym uległa samorozwiązaniu. 
Była to skrajnie lewicowa separatystyczna organizacja terrorystyczna, która domagała się niepodległego państwa z hiszpańskiej i francuskiej części Krajów Basków i Nawarry. Przeprowadzali ataki terrorystyczne na politykach, kawiarnie czy obiekty publiczne, kwatery wojskowe. Ich najsłynniejszą akcją był zamach i morderstwo na premierze Hiszpanii Luisa Carrero Blanco w roku 1973. 

Podczas całego trwania organizacja ETA, szacuję się, że z ich rąk mogło zginąć aż 800 osób. 

Niemcy- Frakcja Czerwonej Armii (Bader-Meinchoff)

To organizacja, należąca do skrajnej lewicy, działająca do roku 1998, powstała na terenie RFN, a po zjednoczeniu Niemiec, już w całym państwie, założona przez Andreas Baader i Ulrike Meinhoff. 

Frakcja Czerwonej Armii została zradykalizowana oraz rozpoczęła walkę zbrojną po tym jak niemiecki rząd rozpoczął represje wobec działaczy lewicowych. W 1970 roku dokonali swojej pierwszej udanej akcji, która polegała na odbiciu z więzienia Andreasa Baadera, poza tym Frakcja Czerwonej Armii podkładała bomby i utrzymywała kontakty z Bliskim Wschodem. 
Podczas całego działania organizacji, zabiła ona 34 osoby, a kilkadziesiąt raniła. 

Irlandia- Irlandzka Armia Republikańska

W przeciwieństwie do innych organizacji, które były skrajnie lewicowe, IRA należała do organizacji wojskowych, powstała w 1916 roku, która walczyła o niepodległość Irlandii, a potem, w 1921 roku, o to, by oderwać Irlandię Północną od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. 

W 1956 roku poprowadziła akcję “Operację Żniwo”, podczas którego napadali na angielskie obiekty w Irlandii Północnej. Aczkolwiek terror Irlandzkiej Armii Republikańskiej rozgrzał, po tym jak angielscy policjanci krwawo zażegnali proces republikanów w Londonderry. Podczas tzw. “krwawej niedzieli” zginęło aż 13 osób, co rozpoczęło ataki IRA na angielskich polityków i osób pilnujące porządku publicznego- policjantów, wojskowych. 

W latach 90. IRA rozpoczęła rozmowy z brytyjskim rządem, a w 2005 roku rozwiązała organizację.

1 thought on “Organizację terrorystyczne w Europie

  1. Ciekawe kto sponsoruje te wszystkie grupy terrorystyczne? Przecież muszą czerpać pieniądze z jakiegoś źródła.

Comments are closed.